A Harmadik Kor Egyeteme (HKE) az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 2012-ben indult, a nyugdíjas korosztálynak szóló előadás-sorozat.
A „Harmadik Kor Egyeteme, ELTE – a tevékeny időskorért” rendezvénysorozat módot ad az aktív idősödésre, az élethosszig tartó tanulásra, valamint a generációk közötti párbeszédet is támogatja, népszerűsíti. A HKE-t megvalósító munkacsoport célja, hogy a program során az ELTE tudományos értékeit képviselje és megjelenítse ismeretterjesztő előadások és szemináriumok formájában.
A programot az ELTE PPK az Életet az Éveknek Országos Szövetségével közösen szervezi együttműködve a budapesti nyugdíjas szövetséggel és a főváros VII. kerületi önkormányzatával.
A 2024/25. tanév őszi szemesztere jónéhány érdekes, közérdeklődésre számító előadást tartalmaz.
2024. szeptember 25-én Jelen van-e és egészséges-e a versengés 65 éves kor felett? Előadó: Fülöp Márta, ELTE Pszichológiai Doktori Iskola
Az előadás rámutat arra, hogy ha a versengő felek betartják a szabályokat és nyílt a kommunikáció, valamint, ha úgy érzik, hogy a versengés során tanulnak és fejlődnek, akkor a riválisok között pozitív a kapcsolat. Ha azonban a felek agressziót és manipulációt alkalmaznak, akkor a versengés ellenségessé válik.
2024. október 9-én Élményalapú tanulás unokákkal Előadó: Gulyás Barnabás, ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézet
Ezen az alkalmon való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött a foglalkozás jellegéből fakadó létszámkorlát miatt. Max. 30 fő részvételét tudják biztosítani. A regisztráció: HAMAROSAN MEGNYIlLIK
A regisztrációval a résztvevő azt a szándékát is jelzi, hogy a ráépülő második műhelyfoglalkozáson is részt venne, melynek dátumáról a regisztráció során szavazhat (2024. október 26. 14:00-17:00 vagy 2024. november 16. 9:00-11:00).
Az Élményalapú tanulás unokákkal egy olyan interaktív műhely, amely gyakorlati példákon keresztül vezeti be a résztvevőket a változatos tapasztalatokra és élményekre épülő tanulási helyzetekbe. A foglalkozás különlegessége, hogy nemcsak elméleti kérdésekkel foglalkozik, hanem a résztvevők élménypedagógiai gyakorlatokon keresztül, saját (tanuláshoz) kapcsolódó tapasztalatot szerezhetnek. A műhelyre épül egy második alkalom is, amelyen a résztvevők unokáikkal (10 éves kortól) együtt vehetnek részt további élményfókuszú tanulási helyzetekben. Ekkor a nagyszülők kipróbálhatják magukat "segítő" szerepben is, a gyakorlati feladatok levezénylésében.
2024. november 6-án Úton az időskor felé Előadó: Szabó Lajos, ELTE TÁTK
Az előadás során kiderül, hogy miért tévedés az a gondolat, hogy az idősödés folyamata jól leírható - életkorokhoz kötött - szakaszok mentén zajlik, és ezek a szakaszok jellemző időskori változásokat tükröznek.
2024. november 27-én Az emlékezeti specifikusság változásai az egészséges idősödés során Előadó: Illyés Alex Roland, ELTE PPK Pszichológiai Intézet Kognitív Pszichológia Tanszék
Idegtudományi kutatások alapján tudvalevő, hogy a hippokampusz és általa az emlékezetünk folyamatosan változik az élethosszon át, így az egészséges idősödés során is. Az előadást megelőző kutatás azt vizsgálja, hogy ez az agyi és kognitív változás hogyan járul hozzá ahhoz, hogy a specifikus emlékek megjegyzéséről eltolódik a hangsúly az általános tudáshalmaz megőrzésére.
Időpont: az előadások 14:00 órakor kezdődnek.
Helyszín: ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1075 Budapest, Kazinzczy u. 23-27.), Aula
Előzetes regisztráció nem szükséges, csak a 2024. október 9-ei alkalomra.
Az előadásokról felvétel készülhet, amelyeket az ELTE PPK YouTube-csatornáján teszünk közzé.